Powinieneś wiedzieć, że ginekolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu problemów zdrowotnych związanych z układem rozrodczym kobiet. Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może odwiedzić ginekologa, w tym wykrywanie i leczenie infekcji dróg rodnych, monitorowanie cykli miesiączkowych oraz diagnozowanie i leczenie niepłodności.
Oprócz oceny ogólnego stanu zdrowia, ginekolog przeprowadzi również badanie miednicy. Niektórzy ludzie czują się zaniepokojeni wizytą u ginekologa, ponieważ nie wiedzą, czego się spodziewać, ale wiedza o tym, co wiąże się z tego rodzaju wizytą lekarską, może pomóc złagodzić ten niepokój.
Podczas wizyty prawdopodobnie zostanie oceniony ogólny stan zdrowia, przeprowadzone zostanie badanie miednicy, zostaniesz poddana leczeniu wszelkich infekcji dróg rodnych, które mogą być obecne, oraz otrzymasz wszelkie niezbędne porady i wskazówki dotyczące ogólnej opieki nad zdrowiem reprodukcyjnym.
Jak wygląda wizyta u ginekologa?
Pierwszym aspektem wizyty będzie najprawdopodobniej praca papierkowa. Większość lekarzy poprosi cię o wypełnienie historii choroby i innych formularzy. Ma to pomóc w lepszym poznaniu Ciebie i Twojej historii medycznej, a ich wypełnienie jest zazwyczaj szybkie i łatwe. Ten krok może także pomóc pacjentowi poczuć się swobodniej i mniej denerwować przed wizytą, ponieważ nie będzie miał na czym się skupiać.
Po zakończeniu wszystkich formalności i badań, pacjentka prawdopodobnie omówi wszelkie infekcje dróg rodnych, jakie może mieć, oraz inne problemy zdrowotne związane z układem rozrodczym, z jakimi obecnie się boryka.
Następnie lekarz przeprowadzi badanie miednicy. Badanie to przeprowadza się w celu oceny stanu zdrowia układu rozrodczego i sprawdzenia, czy nie ma żadnych infekcji lub chorób żeńskich narządów płciowych. Podczas tego badania lekarz prawdopodobnie wykona jedną lub więcej z następujących procedur: oględziny okolic miednicy, badanie bimanualne i/lub badanie przez wziernik. Lekarz może również pobrać próbkę komórek z szyjki macicy lub wykonać test Pap.
Profilaktyka i leczenie chorób żeńskiego układu płciowego
Zakażenia żeńskich narządów płciowych – Na żeńskie narządy płciowe może oddziaływać wiele różnych zakażeń układu rozrodczego. Jeśli cierpisz na jedną z tych infekcji, możesz odczuwać ból, nieprawidłową wydzielinę z pochwy, zaburzenia miesiączkowania i/lub ból brzucha. W większości przypadków infekcje te można łatwo wyleczyć antybiotykami lub innymi lekami. Jeśli jednak infekcje te nie są leczone, mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała.
Zapalenie pęcherza moczowego – Zapalenie pęcherza moczowego to infekcja pęcherza moczowego. Zazwyczaj jest ono spowodowane przez bakterie, ale może być również wywołane przez infekcję przenoszoną drogą płciową. Zazwyczaj powoduje nieprawidłowe oddawanie moczu, ból brzucha i/lub silny ból w miednicy.
Endometrioza – Endometrioza jest chorobą, w wyniku której tkanka, która normalnie wyściela macicę, rozrasta się poza nią. Tkanka ta może przyczepiać się do różnych narządów w rejonie miednicy i w innych częściach ciała. Endometrioza zwykle powoduje bóle brzucha, bóle podczas stosunku płciowego i/lub nienormalnie obfite krwawienia podczas miesiączki.
Zaburzeniami miesiączkowania
Brak miesiączki lub rzadkie miesiączkowanie – Niektóre osoby mogą doświadczać rzadkiego miesiączkowania lub jego braku z różnych powodów. Może to oznaczać infekcję dróg rodnych, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub zaburzenia cyklu miesiączkowego. U osób z zakażeniem dróg rodnych prawdopodobnie wystąpi ból brzucha, nieprawidłowa wydzielina z pochwy i/lub ból w dolnej części pleców. U osób z PMS mogą wystąpić skurcze brzucha i/lub dyskomfort, skurcze w podbrzuszu i/lub tkliwość piersi. U osób z zaburzeniami cyklu miesiączkowego mogą wystąpić bóle brzucha, nieregularne obfite krwawienia i/lub obfite krwawienia z towarzyszącymi skrzepami.
Ciąża pozamaciczna – Ciąża pozamaciczna to stan, w którym zapłodnione jajo przyczepia się poza macicą, zwykle w jajowodach. Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie w porę wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym śmierci.
Leczeniem niepłodności
Jednym z najważniejszych aspektów leczenia niepłodności jest komunikacja. Ty i twój partner(ka) musicie być otwarci, szczerzy i chętni do omawiania wszelkich problemów i uczuć, jakie mogą się pojawić. Większość ginekologów zaleca parom, aby w przypadku problemów z komunikacją udały się do terapeuty zajmującego się leczeniem niepłodności. Mogą to nawet zalecić, jeśli komunikacja jest trudna, ale nie jest zerwana.
Po wizycie u ginekologa i zdiagnozowaniu problemu z płodnością, Ty i Twój partner(ka) musicie stworzyć plan leczenia niepłodności. W planie tym zostaną wyszczególnione kroki, jakie podejmiecie, aby poprawić swoją płodność.
Leczeniem innych chorób układu rozrodczego
Rak piersi – rak piersi może dotyczyć kobiet w każdym wieku, każdej rasy i pochodzenia etnicznego. Najczęstszym objawem raka piersi jest guzek lub masa w piersi, ale może wystąpić także wiele innych objawów.
Rak endometrium – rak endometrium występuje w macicy. Zwykle wykrywa się go podczas rutynowego badania wymazu z Pap, gdy komórki wydają się nieprawidłowe. Rak szyjki macicy – rak szyjki macicy występuje w szyjce macicy. Jest on zwykle wywoływany przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wnioski Wizyta u ginekologa może onieśmielać, ale jest to ważny element utrzymania dobrego stanu zdrowia reprodukcyjnego. Przygotowanie się do wizyty i wiedza, czego można się spodziewać, znacznie ułatwią ten proces.
+ There are no comments
Add yours