Pierwszą częścią badania ultrasonograficznego jest echo serca. Polega ono na wykorzystaniu fal dźwiękowych do stworzenia obrazu serca i naczyń krwionośnych. Badanie echo serca jest powszechnie stosowane do poszukiwania nieprawidłowych narośli lub zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych prowadzących do serca, ale także do badania struktury samego serca.
Większość osób uważa, że część badania ultrasonograficznego, jaką jest echo serca, jest bardzo interesująca – oglądanie trójwymiarowego kształtu własnego serca może być fascynujące.
Badanie dopplerowskie naczyń kończyn
Kolejną częścią badania ultrasonograficznego jest badanie dopplerowskie naczyń kończyn. Przez naczynia krwionośne w nogach, ramionach i rękach przepuszczane są fale dźwiękowe. W ten sposób można wykryć zatory i nieprawidłowości w naczyniach w górnej części ciała.
Naczynia krwionośne w kończynach są badane za pomocą fal dźwiękowych, które tworzą obraz przepływu krwi przez naczynia. Jest to przydatne w diagnozowaniu wielu schorzeń, w tym zakrzepicy żył głębokich, zakrzepów krwi oraz zwężeń lub zatorów w naczyniach krwionośnych.
Badanie USG szyi
Po badaniu dopplerowskim naczyń kończyn następuje przejście do badania ultrasonograficznego szyi. W tym badaniu fale dźwiękowe są wysyłane przez mięśnie szyi i ramion w poszukiwaniu nieprawidłowości w tym obszarze.
Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania infekcji, obrzęków lub guzów w tym obszarze. Badanie ultrasonograficzne szyi może pomóc w wykryciu torbieli, mas, guzów lub stanów zapalnych otaczających tkanek. Metoda ultradźwiękowa jest bardzo precyzyjna i umożliwia dokładne określenie lokalizacji obrzęku lub torbieli.
Badanie USG piersi
USG piersi to kolejna część badania ultrasonograficznego. Polega ona na wysyłaniu fal dźwiękowych przez tkankę piersi w poszukiwaniu nieprawidłowości, takich jak torbiele, guzy czy guzki. Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania raka piersi i innych chorób piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi jest także wykorzystywane do sprawdzenia wielkości, kształtu i symetrii piersi w celu wykluczenia ewentualnych asymetrycznych piersi.
Badanie USG piersi może pomóc lekarzom we wcześniejszym wykryciu raka piersi, z większą dokładnością niż mammografia. Badanie ultrasonograficzne może wykryć nowotwory o wielkości 2-3 centymetrów, podczas gdy mammografia wykrywa nowotwory o wielkości co najmniej 5 centymetrów.
Badanie USG ginekologiczne
Po badaniu USG piersi przechodzi się do badania USG ginekologicznego. W tym badaniu fale dźwiękowe są wysyłane przez obszar miednicy w poszukiwaniu nieprawidłowości i torbieli w tym obszarze. Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania torbieli jajników, włókniaków, włókniaków macicy, nieprawidłowości w budowie macicy i innych schorzeń.
Torbiel to struktura przypominająca worek, która powstaje, gdy płyn lub inne substancje gromadzą się wewnątrz worka lub woreczka. Cysty są jednym z najczęstszych schorzeń wykrywanych podczas badania USG miednicy. Jeśli podczas badania USG miednicy zostanie wykryta torbiel, ważne jest, aby wykonać dalsze badania w celu ustalenia przyczyny.
Badanie USG tarczycy
Po badaniu ultrasonograficznym ginekologicznym przechodzi się do badania ultrasonograficznego tarczycy. W badaniu tym fale dźwiękowe są wysyłane przez tarczycę w celu poszukiwania nieprawidłowości i torbieli w tym obszarze. Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania torbieli, guzków i innych schorzeń tarczycy. Guzek tarczycy to guzek lub zgrubienie znajdujące się w gruczole tarczowym. Tarczyca znajduje się u podstawy szyi i wytwarza hormony, które regulują metabolizm. Guzek tarczycy jest najczęściej wykrywany podczas badania gruczołu tarczowego.
Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest bezpieczną i skuteczną techniką obrazowania, która może pomóc lekarzowi wykluczyć raka tarczycy. Może także pomóc lekarzowi określić, czy guzek jest łagodny czy złośliwy.
Badanie USG jamy brzusznej
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może być wykorzystywane do wykrywania nieprawidłowości w obrębie ściany jamy brzusznej, gromadzenia się płynu w jamie brzusznej, bólu ściany jamy brzusznej oraz wczesnych objawów przepukliny ściany jamy brzusznej.
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest wykorzystywane do wykrywania różnych schorzeń u kobiet w ciąży i często jest wykonywane w tym samym czasie co badanie ultrasonograficzne miednicy. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest czasem wykonywane w połączeniu z badaniem dopplerowskim tętnic brzusznych.
Badanie dopplerowskie naczyń szyi
Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych szyi może być wykorzystywane do wykrywania nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych szyi. Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych szyi może być wykorzystywane do wykrywania zakrzepów krwi, nieprawidłowości naczyń krwionośnych i tętniaków. Dopplerowskie badanie ultrasonograficzne naczyń krwionośnych szyi i/lub tętnic szyjnych jest zwykle wykonywane w połączeniu z badaniem ultrasonograficznym szyi.
Badanie położnicze
Po badaniu ultrasonograficznym ginekologicznym przechodzi się do badania ultrasonograficznego tarczycy. W badaniu tym fale dźwiękowe są wysyłane przez tarczycę w celu poszukiwania nieprawidłowości i torbieli w tym obszarze.
Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania torbieli, guzków i innych schorzeń tarczycy. Guzek tarczycy to guzek lub zgrubienie znajdujące się w gruczole tarczowym. Tarczyca znajduje się u podstawy szyi i wytwarza hormony, które regulują metabolizm. Guzek tarczycy jest najczęściej wykrywany podczas badania gruczołu tarczowego.
Badanie USG narządu ruchu
Kolejną częścią badania ultrasonograficznego jest ultrasonograficzne badanie narządów ruchu. Fale dźwiękowe są przesyłane przez mózg i inne narządy ruchu w głowie w celu wykrycia nieprawidłowości w tych obszarach.
Badanie to może być wykorzystywane do diagnozowania guzów mózgu, torbieli i nieprawidłowości w obrębie narządów ruchu w głowie. Procedura badania ultrasonograficznego: Na głowie umieszcza się ręczną sondę. Przesuwa się ją w celu obejrzenia mózgu i innych narządów ruchowych. Za pomocą specjalnych filtrów ogląda się przepływ krwi i określa, czy występują jakieś nieprawidłowości.
+ There are no comments
Add yours